GYÓGYULÁSOM TÖRTÉNETE-CSILLA MÓDRA

MINDIG VAN REMÉNY!ÉLNI JÓ!SOHA NEM SZABAD FELADNI!MINDIG VAN KIÉRT,VAGY MIÉRT ERŐSNEK LENNI!


Mire jók a gyógynövények?


Ha tehetjük,először inkább a természet erejét hívjuk segítségül !


imagessssssssss.jpg



sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

 Ezen az oldalon számomra fontosabb gyógynövényeket mutatok meg nektek. Persze rengeteg van ezenkívül ami hasznos , de nem lenne elég 10 oldal sem a bemutatásukra . Gondoljunk csak bele a régi öregjeink idejében nem volt ennyi vegyszer mint manapság és  gyógynövényekkel gyógyították magukat . Akkor az bevált módszer volt . Ha van még mód rá akkor inkább mi is a gyógynövényekkel próbáljunk gyógyulni !


sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif



Citromolaj


420citrom1.jpg




A citromolaj hatásai:


Agyműködést serkentő, baktériumölő, élénkítő, élősdi pusztító, érfal-erősítő, általános erősítő, étvágygerjesztő, fertőtlenítő, csíraölő, frissítő, gyomorsav-csökkentő, gyulladáscsökkentő, gyulladásgátló, hangyaűző, hasnyálmirigy szabályozó, idegerősítő, illatszer, izzadtságcsökkentő, köptető, nyákoldó, légfrissítő, méregtelenítő, tisztító, molyűző, nyirokrendszer erősítő, nyugtató, relaxáló, sebgyógyító, szagtalanító, szájápoló, szaunázást segítő, szimpatikus idegrendszer erősítő, szíverősítő, vérképző, vérnyomást szabályzó, vérviszkózitás növelő, vérzéscsillapító, veseműködés serkentő, vizelethajtó.


A citromolaj jó az alábbi tünetekre:


Fagyás, fáradtság, fejfájás, fekélyek, hányinger, émelygés, tengeribetegség, hasmenés, klimax, láz, normál bőr, normál hajra, orrvérzés, pattanás, ráncos, fáradt bőr, stressz, székrekedés, szemölcs, tyúkszem, viszketés, viszketegség, zsíros bőr, zsíros hajra.


A citromolaj enyhíthet az alábbi betegségeken:


AIDS, immun-, és nyirokrendszeri problémák, általános gyengeség, arcüreggyulladás, asztma, bélférgek, bőrgyulladás, akne, csont tuberkolózis, cukorbetegség, égés, leégés, elhízás, emésztési zavarok, gyomorrontás, epebetegségek, érelmeszesedés, érgyulladás, fertőző betegségek, fogínygyulladás, furunkulus, gombásodás, gyenge vizeletkiválasztás, gyomorfekély, hajhullás, hajszálér gyengeség, herpesz, hörghurut (bronchitis), idegesség, influenza, kiütések, köhögés, korpásodás, lábgombásodás, magas vérnyomás, májbetegségek, mandulagyulladás, megfázás, meghűlés, orr-, homloküreg-gyulladás, ótvar, petefészek gyulladás, reuma, ízületi gyulladás, köszvény, rovarcsípés, szájzug herpesz, tífusz, törékeny körömre, torokgyulladás, túlzott faggyútermelés, vérhas, vérszegénység, vérzések (gyomor, bél, húgyvezeték), vesekő, visszérgyulladás.


citromolaj.jpg

A citrom illóolaja halvány zöldessárga színű, a gyümölcs héjából hidegsajtolással készítik. Üde, könnyed, tiszta, friss illatú. Kb. 1000 citrom héjából állítanak elő fél kiló illóolajat. Gyerekek és kismamák is nyugodtan használhatják.



Figyelem! Napozás, szoláriumozás előtt vagy túl-érzékeny bőrön nem ajánlott alkalmazni, mert fényérzékenyít, így a bőr leég. Tisztán se alkalmazd, mert bőrmaró tulajdonságú.

Bútorápolás:

2-3 evőkanál olívaolajba tegyél 2-3 csepp citromolajat és egy tiszta ronggyal kend be vékonyan a lakkozatlan fafelületet. Majd egy száraz ruhával töröld át, fényesítsd ki.

Sütemények tetejére a cukormázhoz adj 1-2 csepp illóolajat, hogy citrom ízű legyen.

Párologtathatod is, frissít, elűzi a depressziót, oldja a stresszt, felvidít, megnyugtat.

Használhatod bőrradírként is, hogy eltávolítsd az elhalt hámsejteket: 2 kanál cukorhoz adj annyi olívaolajat, hogy jó nedves legyen, és cseppents bele 3 csepp citromolajat.

Konyhában, fürdőszobában felülettisztításra használható: 3-4 cseppet keverj el egy szórófejes flakonban és ezzel permetezz be mindent, majd törölgesd le.

Felmosáshoz szintén használhatod, tegyél néhány cseppet a felmosóvízhez

Ha nagyon meleged van, tegyél frissen facsart citromlevet az ivóvízbe, és felfrissít.

Házi készítésű limonádé receptje: frissen facsart citromlé, két evőkanál méz és két csésze tiszta víz. Kísérletezz, hogyan ízlik Neked a legjobban!

Mosogatógépbe téve egy csepp citromolajnak tisztító, fertőtlenítő, illatosító hatása van.

Tisztítsd meg a vágódeszkát úgy, hogy elkensz rajta 1 csepp citromolajat.

Segít kivenni a szőnyegből a foltokat és élénkíti a színeket: egy vödör vízbe tegyél 10-15 csepp citromolajat. És ráadásul a szobában is jó illat lesz tőle!

Segít a zsír- és olajfoltok eltávolításában 1-2 csepp citromolaj.

Készíthetsz belőle friss, citromos parfümöt is, 10 ml jojobaolajba tegyél 15 csepp citromolajat, 2-3 hétig hagyd érni, finomodni. Tedd ki az ablakba, de ne tűző napra, és minden nap rázd fel egy kicsit.

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Bors menta

borsmenta.jpg


Már az ókorban felismerték a mentalevél emésztés- és étvágyjavító jótékony hatását. Később alkalmazták gyomor-, epe-, bélbántalmak ellen, de a borsmenta csökkenti a hányingert is. Bizonyítottan jó szélhajtó, görcsoldó, idegnyugtató, fejfájás-csillapító, fertőtlenítő, vértisztító, és hatásos a légúti megbetegedések kezelésében. A menstruációs zavarok ellen is alkalmazzák. Illóolaját hűtőkenőcsökben, rázókeverékekben viszketés mérséklésére.

Tea:

Két teáskanálnyi szárított borsmentát forrázzunk le 1 csészényi forró vízzel, majd 5-7 perc után szűrjük le.

Tinktúra: Öt evőkanál borsmentára öntsünk 100 ml pálinkát, és hagyjuk meleg helyen állni két hétig, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén kenjük be vele a halántékot.

Illóolaj:

Apróra vágunk 6-10 evőkanál borsmentát, és hozzákeverjük 100 ml olajhoz. Állni hagyjuk 3-4 hétig, majd leszűrjük. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be vele halántékunkat.

Inhaláció:

Tegyünk egy tálba 3 teáskanálnyi szárított borsmentát, és öntsünk rá forró vizet. Hajoljunk fölé, takarjuk be fejünket törülközővel, majd 10 percig inhaláljunk. Kiválóan alkalmazható légúti fertőzések esetén, valamint az eldugult orr járatainak tisztítására.

Fűszerként:

Levelét salátákba, desszertekbe keverhetjük, frissítő italokat, koktélokat ízesíthetünk vele.


mentha-piperita.jpg

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Flavonoidok:

A flavonoid vegyületek szinte valamennyi virágos növény föld feletti részében megtalálhatók. Sokrétű a gyógyászati felhasználásuk. A galagonya flavonoidjai a szívműködést befolyásolják, a véredényeket tágítják, a bodza- és a hársfavirágból készült teák megfázásos megbetegedésekben használatos gyógyító szerek. Magas flavonoid-tartalommal rendelkezik még a vizelethajtó hatású zsurlófű, a májvédő máriatövis termés, a depresszió terápiájában alkalmazott orbáncfű és a jelentős antibakteriális hatású méhszurok (propolisz).

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Kamilla


imagesww.jpg


A virágzat 0,4-1 százaléka illóolajat tartalmaz. A tiszta olaj színe kék. Illóolaj tartalmát leginkább görcsoldásra, gyulladásgátlásra és fertőtlenítésre használják.

  • Leforrázva jó eredménnyel alkalmazható a gyomor-, és bélpanaszok enyhítésére, nyálkahártya gyulladás, valamint fekélyek gyógyítására.
  • A tea fogyasztása enyhíti a gyomor- és bélpanaszokat, szélhajtó és emésztésserkentő hatású is.
  • Inhalálva köhögés csillapító, segíti a tüdő és a légutak tisztítását és fertőtlenít.
  • Gargalizálva, vagy szájöblögetéssel megszüntethető vele a fogíny, a száj és a torok gyulladása.
  • Külsőleg mindenféle bőrbetegségre, aknéra, pattanásokra, tályogokra, körömápolásra, valamint sebgyógyításra is alkalmazható.
  • Langyosan hajra öntve és bedörzsölve szőkítő hatású.
  • Fülbe cseppentve megszűnteti a füldugulást.
  • Nőgyógyászati, menstruációs illetve vajúdási fájdalmakra is kiválóan használható.
  • Fürdőként, öblítésre, hüvelytisztításra, gyulladáscsökkentésre és belső fertőtlenítésre is jó.

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

 Körömvirág


calendula01.jpg


A körömvirág kiemelkedő helyet foglal el a gyógynö­vények között.

Azok közé a növények közé tartozik, amelyek a rák és a rákszerű daganatok esetén segítenek. Vidéken mint kerti növényt termesztik, de vadon is előfordul. Mivel a nép körében is újból ismert és elismert a gyógyereje, nemcsak a kertekben, hanem a szántóföldeken is termesztik.

A körömvirág  30-60 cm-re nő meg, virágzata sárga- narancssárga színben pompázik, szára és levelei nedvdúsak és ragacsos tapintásúak. Különböző változatai lehetségesek: van amelyiknek sötét, van amelyiknek világos a porzótokja. Gyógyhatásukat tekintve azonban teljesen egyforma mind. Ha a virágai reggel hét óra után még csukva vannak, aznap eső lesz.

Régebben ezért esőjóslóként szerepelt. A népi gyógyászatban ezt a növényt virágostul, szárastul, levelestül gyűjtik és használják.

A gyűjtést azonban érdemes ragyogó napsütésben végezni, mert akkor a legnagyobb a gyógyhatása. Még késő ősszel is lehet frissen szedni a kertekben, egészen addig, amíg a lisztharmat be nem lepi

Általánosan javallt:

  • rák és rákszerű daganatoknál
  • májbetegségeknél
  • lábgombásodásnál
  • visszereknél, vénagyulladásnál
  • gyomor bélrendszerei betegségeknél
  • vastagbélgyulladásnál

A tea, ha rendszeresen fogyasztjuk, vértisztító hatású. Fertőzéses sárgaság esetén eredményesnek mutatkozik, kitűnően alkalmazható májmegbetegedéseknél is. Virágjából, leveléből és szárából forrázással készítjük a teát, amit nem édesítünk.  Már napi egy-két csésze tea elfogyasztása csodát tesz.  A körömvirág  javítja a keringést, tisztító hatású és elősegíti a sebek gyógyulását.

Egy szerzetesnő feljegyzéseiből megtudhatjuk, hogy Körömvirág -kenőcsöt javallt egyszer egy asszony­nak, mert az utcán járva feltűnt neki, mennyire visszeresek a lábai. Ö volt a legjobban meglepve, amikor egy hónap múlva az idős hölgy végtelenül boldogan mutatta a lábait. A visszerek mind eltűntek, a bőre visszanyerte simaságát. A belőle készített kenőcs segít a vénagyulladás, gyógyulni nem akaró visszérfekély, sipoly, égési seb és fagyás esetén.

A műtéti hegek szemmel láthatóan gyönyörűen gyógyulnak tőle. A körömvirág -kenőcs kitűnő segítség lábgombásodás ellen. A frisskörömvirág  főzete is eredményesen használható ilyenkor. Ha a gombásodás a hüvely környékén jelentkezik, lemosás és ülőfürdő javallt. Ülőfürdőt 50 gramm szárított vagy két összmarék friss körömvirágból készítsünk. A látás javul, ha a szemet langyos teával mosogatjuk.

A körömvirágot belsőleg - teaként - a gyomor és bélrendszer betegségei, gyomorgör­csök és fekélyek, valamint vastagbélgyulladás esetén alkalmazzák. Naponta 3-4 csészével kell meginni, minden negyedórában egy evőkanállal. Egy hölgy már nyolc éve szenvedett vastagbélgyulladásban. Valaki javasolta neki akörömvirág  teát. Négy napig két csésze körömvirágteát ivott meg napközben kortyonként, és rövid idő alatt elmúlt az összes panasza.

Erős hasmenésnél - nagyon rövid idő alatt- megmutatkozik jótékony hatása a teának. Vírusos megbetegedések és baktériummal fertőzött váladékok ellen is segít a teája. Nemcsak Kneipp tisztelendő szállt síkra amellett, hogy a körömvirág olyan természe­tes gyógyszer, amely rosszindulatú fekélyek esetén is segít, hanem dr. Stager, dr. Bohn, dr. Halenser és más közismert orvos is. Dr. Bohn például a körömvirágot tartja a legfontosabb rákellenes gyógyszernek, ha a beteg már nem operálható és azt tanácsolja ilyenkor a páciensnek, hogy körömvirágteát fogyasszon hosszabb időn át. Még bőrrák esetén is sikerrel alkalmazható a körömvirágból préselt friss lé.

Ha hosszabb időn át napjában többször bekenik friss lével, a vérömlenyek is eltűnnek, csakúgy, mint az öregkori májfoltok és a pigmentfoltok. Az érdes, rákgyanús bőrfoltokat szintén megszüntethetjük vele. - Legújabban az amerikai kutatóorvos, dr. Drwey mutatott rá a körömvirág rákellenes gyógyhatására, igen jó eredményekről számolt be. Rákjellegű daganatok és fekélyek, csontszú, combfekély, valamint elmérgesedett, gennyező, nehezen gyógyuló sebek esetén is segítenek akörömvirág és zsurlófű főzetével történő lemosások (1:1 arányban keverjük őket). Fél liter vízhez egy púpozott kanál teakeveréket adunk.

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Cickafark


cickafarkfu1qq.jpg


Gyógyhatása:

Sebkezelés, emésztést elősegítő, nőgyógyászati problémák, nyugtató, csillapító. Teája étvágyjavítók, emésztést serkentők, görcsoldók, gyomor és bélhurut, prosztatabántalmak, légzőszervi bántalmak ellen hatásos. Főzete fogíny-, és szemgyulladásra, öblögető- és borogató szer. Nagyobb dózisban a vizeletet barnára festi, ettől nem kell megijedni. 100 g-ból elkészített ülőfürdője már megszüntetheti a női felfázásos tüneteket.

Cickafarkfű ellenjavallat:

Parlagfűre allergiás emberek lehetőleg ne fogyasszák, mert kiütéseket, pattanásokat okozhat! Akinek miómája van, teáját az se fogyassza, mert emeli az ösztrogénszintet, ami a mióma további növekedéséhez vezethet.

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Csalán

csalanaaaa.jpg

Gyógyhatása:

Köszvény, magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, szénanátha, menstruációs fájdalmak, skorbut, levele vér-, és vesetisztító, reuma, cukorbaj, hajhullás és aranyér esetében.

Teája:

reuma, köszvény, cukorbaj, vízkór, csalánkiütés, hólyaghurut, magasvérnyomás, vértisztító, gyomor-, és bélhurut, vizelethajtó, általános erősítő. Aranyeres bántalmak esetén ülőfürdőként, bőrkiütésekre borogatóként, hajhullás, korpaképződés, hajzsírosodás ellen. Torokgyulladás ellen gargarizálóként.

Csalán ellenjavallat:

A csalántea nagy mennyiségben gyomorpanaszokat, bőrégést és vizeletpangást eredményez!

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif


Csicsóka 


csicsoka_ccc1.jpg


Táplálkozásbiológiai szempontból a burgonyához érdemes hasonlítani. A csicsókagumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalma gátolja a benne levő tápanyagok értékesítését, felszívódását, fokozza laktató hatását és meggátolja a székrekedés kialakulását. Kedvező biológiai adottságait pedig a kálium, kalcium, magnézium, foszfor és cinkbéta-karotin-, B1–,B2-vitamin, niacin- és Vitamin#C-vitamin-tartalma fokozza. Életfontosságú aminosavként: lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne. Növényspecifikus anyagai: kolin, betain, szaponin, quercimeritrin ásványianyag-tartalma, a (makkcukor).

Fogyaszthatjuk nyersen, salátákban, párolhatjuk, főzhetünk belőle szószokat, kitűnő turmixital naranccsal, citrommal, mézzel, almával, vagy köretként csicsókalepényt készíthetünk kelbimbóhoz, csirkéhez.

focsicsoka_viragja_15.jpg

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Fagyöngy 

fagyongy0111.jpg



(Viscum album)Élősdi fagyöngy, fehér fagyöngy enyvbogyó, lép, gyöngyös madárlép.

Gyógyhatása: Magas vérnyomás és érelmeszesedés ellen, az immunrendszert serkentő, rákos betegségek kezelésére. Leveles hajtását vérnyomáscsökkentőként használják. A fehér fagyöngydrog belső vérzéseket (tüdő-,gyomor-,méh-,bél) megszüntető, valamint szívműködést serkentő hatású. A gyógyszeripar vérnyomáscsökkentő, daganatellenes és immunstimuláns gyógyszerek, előállítására alkalmazza.

Fagyöngy ellenjavallat: MÉRGEZŐ! Csak a növényt ismerő orvos felügyelete mellett alkalmazható. Méhösszehúzódást okozva vetélést válthat ki, de vetélést okozó dózisa közel van a halálos dózishoz. Pulzuscsökkentő hatása miatt szívbetegeknek is ellenjavallt. Depresszió elleni gyógyszert szedőknél vérnyomás emelkedést okoz, s ezzel öntudatvesztést válthat ki!

Kísérleti eredmények: Bár a fehér fagyöngyből készült termékeket gyakran adják rákos betegeknek, az eddigi kísérleti eredmények nem támasztják alá pozitív hatását

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Aloé

aloe_veraaaa_1.jpg


(Aloe capensis) - Aloe vera, orvosi aloé

Gyógyhatása:

Sebek, égések, forrázások, karcolások, horzsolások, napfény okozta leégés, fertőzések elleni védelem, bőrápoló krémek. Belső használata tilos! A levél hosszanti kettévágásával juthatunk a zseléhez, ami kozmetikai szerként, vagy sebek, vágások fertőtlenítésére alkalmas.

Aloé ellenjavallt:

Terhes nők belsőleg ne használják, mert méhösszehúzó hatása miatt vetélést idézhet elő. Súlyosbíthatja a fekélyt, az aranyeret. Az aloét általában nem ajánlják belső használatra!

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Ananász

annaszok2.jpg


Az ananász lédús, savanykás ízű gyümölcsöt terem, melyben egy fehérjeemésztést segítő enzim, a bromelain található, ezért a gyümölcs fogyasztása az étkezések után ajánlott. Forró égövi területeken üdítő ereje miatt kedvelt gyümölcs. Íze édes-savanyú, zamata nagyon finom.

A friss gyümölcsöt szeletelve fogyasztjuk, de kapható konzerv alakban is cukros felöntőlében. Ezt bólékhoz, süteményekhez, gyümölcstortákhoz, vagy akár húsételekhez használhatunk. A trópusokon az ananász levéből megerjesztve bor, nanaja nevű likőr és szeszes ital készíthető. Indiában orvosságnak is használják. Európában legtöbbre a cukorsüveg fajtát becsülik, mely kúp alakú és sárgás színű, továbbá a jajagná-t, mely szintén sárgás húsú, de apróbb és tojásdad alakú, íze pedig valamennyi fajtáénál finomabb.

A gyulladás- és ödémacsökkentő hatással is rendelkező bromelaint rheumatoid arthritis, illetve akut posztoperatív és poszttraumás duzzanatok kezelésében terápiásan alkalmazzák, fibrinogén gátló hatása miatt pedig a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében lehet szerepe.

Ezen kívül jó emésztést serkentő, ajánlják még hasnyálmirigy-, és bőrproblémák, súlyfelesleg, tüdőgyulladás, meghűlés, köszvény, isiász, ínysorvadás, vérszegénység esetén is.

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif


Bodzavirág

bodza_viragaa.jpg


(Sambuci flos) - Bodzavirág

Gyógyhatása:

Meghűlés, hurut ellen izzasztó és köptető hatású, enyhe hashajtó. Teája: Hűléses betegségben használatos izzasztó, vizelethajtó, köhögéscsillapító, vértisztító, és enyhe hashajtóhatású.sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Fahéj


fahej.jpg



(Cinnamomum zeylanicum) - ceyloni fahéj, fahéjfa cinet, cimet vagy cinnamomi

Gyógyhatása:

Fertőzés megelőzés, fájdalomcsillapítás, emésztést elősegítő, nőgyógyászati problémák. Porított fahéjból készült teájából naponta max. 3 csészével igyunk. Segít a zsiradékok lebontásában is. Fogszuvasodást gátló hatású. Kisebb vágásokra hintve fertőtlenít és érzéstelenítő hatása is van. A fahéjpor okozhat allergiás tüneteket. A fahéjolaj a bőrön pirosodást és égést okozhat.

Fahéj ellenjavallat:

Belső használatánál felfúvódás, hányás és vesekárosodás is előfordulhat. Gyógyszermennyiséget csak orvossal megbeszélve alkalmazzunk!

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Fokhagyma


fokhagyma.jpg


(Allium sativum)Fokhagyma vagy büdös hagyma.

Gyógyhatása:

Erős antibiotikum, szívbetegségek és szívroham, cukorbetegség, rák, ólommérgezés, lepra, AIDS. Naponta 3-12 gerezd elrágása elősegíti a fertőzések gyors gyógyulását baktériumölő hatása miatt, csökkenti a magas vérnyomást és a magas koleszterinszintet, valamint a belső vérrögképződés valószínűségét is. Főzve, ételek ízesítésére és ázalékként is fogyasztható. Kisebb bőrfertőzések gyógyítására a fokhagyma lé alkalmas.

Fokhagyma ellenjavallat:

Gyógyszermennyiségben csak orvosi ellenőrzés mellett alkalmazzuk. Esetenként allergiás bőrkiütéseket is okozhat. Szoptatós anyák tejébe jutva a csecsemőknél hasmenést okoz. Véralvadási problémák fennállása esetén ellenjavallt vérrögképződést gátló hatása miatt!

Kísérleti eredmények:

Összesen egy elfogadható minőségű kísérletről tudunk beszámolni, amely a fokhagyma hatását vizsgálta a megfázásra: 146 fő részvételével. Bár ez mutatott pozitív hatást (180 mg allicin fogyasztása 12 héten keresztül), következtetést ebből nem lehet levonni.

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Gyermekláncfű

gyermeklancfuooo.jpg


(Taraxacum officinale Web.)pongyola pitypangnak, tejesfű virág, kákics, barátfej, vagy barátfű.

Gyógyhatása: Menstruációt megelőző tünetek, fogyás, magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, rákmegelőzés, gombafertőzés, emésztés-elősegítő. Teája étvágygerjesztő, emésztésserkentő, epeműködést elősegítő,vizelethajtó, vértisztító, erősítő, májbajokat gyógyító.  Gyökeréből kávépótló készülhet.

Ugyan akkor a gyökere, a tavaszi hajtáskor ( április) nagyon sok antioxidánst tartalmaz. Inzulin tartalma miatt diabéteszes betegeknek is ajánlott a fogyasztása. A gyökeret ilyenkor szárítva teának vagy akár frissen megrágva fogyasztható, naponta 2 alakalommal tanácsos fogyasztani.

A szárított gyökeret főzés előtt érdemes beáztatni párpercre. Így a benne lévő hatóanyagok sokkal hatásosabbak lesznek. Fontos, hogy lehetőleg tiszta klórmentes vizet használjunk édesítésnek pedig mézet.

Ha már gyógynövények fogyasztását alkalmazzuk az egészségünk megóvására, méregtelenítésére. Vegyük figyelembe a hozzáadott összetevők minőségét is. A megfelelő víz vagy édesítőszer használatával mint forrásvíz, ásványvíz, klórmentes víz és a méz ( ami önmagában is tartalmaz antioxidánsokat) csak megerősítik a fogyasztott gyógynövények hatását.

A tavasszal inkább a gyökerében és a levelében található a legtöbb hatóanyag akkor amikor virágja még csak bimbó formában látható. Virágzáskor amikor virágja sárga. A szárában található a legtöbb összetevő.

Ilyenkor a szár fogyasztása ajánlott akár önmagában is. íze keserű de pont ezért ajánlott az epeműködéséhez hisz nem véletlenül ismert az a mondás amit gyakran használunk rá, hogy keserű mint az epe.

Friss leveleiből saláta készíthető, de fogyasztható zöldségnek is. Hüvelyi gombafertőzések ellen szárított levelet és gyökereket áztatnak az ülőfürdőbe.

Gyermekláncfű ellenjavallat: Érzékeny bőrűeknek bőrkiütést okozhat!

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Levendula


levendula1.jpg


(Lavandula officinalis Chaix.)

Gyógyhatása:

Idegnyugtató, vérnyomáscsökkentő, görcsoszlató, felfúvódás, asztma. Teája idegnyugtató, görcsoldó és étvágyjavító. A virágból előállított olaj illatszerkészítésre használatos.

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif


Orbáncfű


orbancfusss.jpg


(Hypericum perforatum L.)

Gyógyhatása:

AIDS, sebgyógyítás, depresszió. Virágjának, magjának főzete vese- és epe betegségekre, szív- és ideggyengeségre alkalmas. Gyomor- és bélfekély, magas vérnyomás, emésztési zavarok, külső és belső vérzések esetén is javallt. Vizsgálják az AIDS kezelésében is. Öblögetőként fogínysorvadás ellen, borogatásként bőrbetegségekre, levelének és virágának őrleménye nehezen gyógyuló sebek esetében használható.

Orbáncfű ellenjavallat:

Orbáncfű fogyasztásának idején a napfénytől tartózkodni kell, mert hólyagos kiütéseket okoz! Meghatározott gyógyszerekkel és bizonyos élelmiszerekkel együtt nem fogyasztható! Kizárólag csak orvosi felügyelet mellett alkalmazható!



sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Articsóka

articsokaaa.jpg


A mediterrán konyha kedvelt alapanyaga. Magyarországon sokáig dísznövényként ismerték. Bimbóinak vastag sziromlevelei ehetők. Vásárláskor a kisebb bimbókat válasszuk. Készíthetünk belőle előételt fűszeres mártással, vagy megtölthetjük húsfélével. Markáns íze miatt nem kell fűszerezni, elég, ha citromlével locsoljuk meg. A virágkezdeményeket zöldségként fogyasztják.

Hatóanyagai:

cinarin, szeszkviterpén-laktonok, alkaloidok, flavonoidok (szkolimozid), inulin, aromaanyagok, keserű anyagok.

Gyógyhatása:

Az articsóka levelét (cynarae folium) a népi gyógyászatban és a gyógyszergyártásban is felhasználják, serkenti a máj szöveteinek regenerálódását, epehajtó, koleszterinszint csökkentő, emésztést segítő. A növény leveleiből készült teát általános erősítő, a máj méregtelenítését fokozza, epe és májbajok, magas vérnyomás, érelmeszesedés, cukorbetegség, vese- és hólyagbántalmak elleni szerként használják. A gyökérnek antibiotikus hatása is van.

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif


Babhéj


herbaria-babhej.jpg


(Phaseolus vulgaris) - babhüvely

Gyógyhatása:

Cukorbetegség, vizelethajtás. Teája vércukorcsökkentő, vérnyomáscsökkentő, szívműködést serkentő, vese és hólyagbántalmak esetén vizelethajtó hatású. Borogatásként gyulladásokra, kelések érlelésére is használható.

babhej.jpg

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif


Áfonya 


afonya.jpg


(fekete) (Vaccinum myrtillus)havasi meggy, kukajsza, kukujza, molabogyó, afinya.

Gyógyhatása:

Cukorbetegség, hólyaghurut, gyomorhurut, vérhas, hasmenés, bélhurut, emésztési zavarok. A levéltea epe- és hólyagbetegségek orvossága. Csökkenti a vércukorszintet, így a cukorbetegeknél is alkalmazható. Az áfonyabor fertőtlenítő hatású, vastagbélhurut és emésztési zavarok ellen szolgál. Termése a vérhas, hasmenés, fogínygyulladás gyógyszere.

A leve javíthatja az időskori memóriazavarokat.

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif


Acsalapu

lapacsalau_vorosu.jpg



Gyógyhatása:

Nyálkakiválasztást elősegítő köptető, izzasztó és köhögéscsillapító, légzéskönnyítő, torokgyulladást csökkentő, asztma, epilepszia, ideges fejfájás, migrén.

A gyökértea légzőszervi megbetegedések, asztmás bántalmak enyhítésére, a légzés könnyítésére szolgál. A levelekből készült tea, köptető, izzasztó, ideges fejfájást, migrént csillapító szer.

Gyökérfőzete torokgyulladás elleni öblögetésre alkalmas. Levelei gyulladások, kelések borogatására használható. Nem tévesztendő össze a martilapu (Tussilago farfara), és a bojtorjánféle gyógynövényekkel!

sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif


Ánizs 

anizs02.jpg


(Pimpinella anisum L.)Illatos ánizs, közönséges ánizs, bécsi- vagy édeskömény.

Gyógyhatása:

Köhögéscsillapító, emésztést elősegítő, nőgyógyászati problémák, férfi problémák, szélhajtó, köptető, felfúvódást oszlató. Egy teáskanálnyi magot 10-20 percig hagyunk ázni a forrázatban, majd naponta legfeljebb háromszor fogyasztjuk, tinktúrából fél-egy teáskanálnyi fogyasztható napi három alkalommal.

Ellenjavallat:

Ösztrogén tartalma miatt migrénes fejfájást, nagyobb mennyiség émelygést, hányingert okozhat.


anizsvirag000.jpg


sargaviragok_sorelvalsaztoooooooooooogif.gif

Arab kávé


3931kaveeee.jpg


(Coffea arabica)

A kéregállomány és a központi idegrendszer serkentésével a koffein ébren tart, segíti a gondolkodást és csökkenti a fáradságérzetet. Azt is kimutatták, hogy serkenti a nyúltvelői légzőközpontokat.

Növeli a szívritmust és a véráramlást, valamint az összehúzódások erősségét. Fokozza a szervezet energia-felhasználását (az alapanyagcsere növelésével). Végül felerősíti az aszpirin fájdalomcsillapító hatását.

Külsőleg, helyileg serkenti a lipolízist (a zsírok lebontását). A kávé hatása azonban nem korlátozódik kizárólag a koffeinre: egyéb összetevőinek is jótékony a hatása, például a trigonellin migrén ellen is hatékony lehet.

A kávé sportolóknak nem ajánlott: a többi koffeintartalmú italhoz hasonlóan, a doppingszerek listáján szerepel. Terhes nők is kerüljék, mert a benne lévő teobromin kockázatot jelenthet a születendő gyermek egészségére nézve.

kaveeeeee.jpg



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 40
Heti: 173
Havi: 1 097
Össz.: 817 143

Látogatottság növelés
Oldal: Mire jók a gyógynövények ?????
GYÓGYULÁSOM TÖRTÉNETE-CSILLA MÓDRA - © 2008 - 2024 - gyogyulasom.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »